Depilacja - która metoda jest najtańsza?

depilacja

Depilacja to zabieg kosmetyczny polegający na usunięciu zbędnego owłosienia ciała. Można ją podzielić na dwa typy: czasową i permanentną. Pierwsza polega na usunięciu włosków, które z czasem odrastają. Wyróżnia się w niej: chemiczną depilację (kremy do depilacji) oraz mechaniczną (wosk, pasta cukrowa, maszynki do golenia, depilatory,  plastry do depilacji). Z kolei depilacja permanentna polega na trwałym usunięciu włosów i wykonuje się najczęściej w specjalistycznych salonach kosmetycznych, a zalicza się do nich fotodepilację i depilację laserową. Sprawdź, która metoda ostatecznie okazuje się najtańsza!

Depilacja kremem

Zaletą tej metody jest stosunkowo niska cena produkt, który z łatwością można kupić w drogerii. Depilacja kremem nie wymaga też żadnej wiedzy czy umiejętności i jest całkowicie bezbolesna.  Mimo wszystko ma ona więcej wad niż zalet. Po kremie włosy szybko odrastają (3-4 dni), a krótkie włosy trudno się usuwa. Krem do depilacji może podrażniać skórę lub źle usuwać włosy. Niektóre z nich mają też nieprzyjemny zapach. 

Ostateczna cena

Krem do depilacji kosztuje od 5 do 80 zł, ale wystarcza na niewiele zabiegów. Jednak jedna sztuka preparatu rzadko wystarcza na cały miesiąc. W przeliczeniu średni miesięczny koszt takiej depilacji można oszacować na 100 złotych. W skali roku to już 1200 zł. Zakładając, że kobieta depiluje się średnio 40 lat, będzie ją to kosztowało aż 48 000 zł!

Depilacja woskiem

Główną zaletą wosku jest fakt, że skóra pozostaje gładka 4-6 tygodni. Jednak ta metoda ma również kilka wad! Depilacja woskiem w warunkach domowych jest trudna do wykonania i najlepiej udać się do profesjonalisty. Wówczas cena zabiegu rośnie. Depilacja woskiem należy też do bolesnych metod, a u niektórych osób może powodować podrażnienia.

Ostateczna cena

Koszt jednego zabiegu waha się w granicach 10-150 zł w zależności od partii ciała. Skupmy się więc na nogach, które depilujemy najczęściej. Wosk wykonuje się średnio raz na 2 miesiące. W skali roku cena za zabieg wynosi już więc 900 zł, a w ciągu 40 lat 36 000 zł za depilację samych nóg. Jeżeli doliczymy do tego ceny za depilację pach to w ciągu 40 lat zapłacimy ok. 44 000 zł. Każda kolejna partia ciała jeszcze bardziej podniesie cenę depilacji. W dodatku a kilka lat depilacja woskiem może być droższa, wówczas koszty również wzrosną.
 

Maszynki do golenia

To chyba jedna  najpopularniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia. Golenie maszynkami to najszybszy sposób depilacji, który jednak daje krótkotrwałe efekty. Depilację maszynkami można wykonać w dowolnym momencie i każdej sytuacji. Jednak włosy usuwane w ten sposób stają się ciemniejsze i twardsze, czasami występuje efekt podrażnionej skóry.

Ostateczna cena:

Koszt jednej maszynki waha się od 2 do 40 zł. Należy je jednak często wymieniać, więc w ciągu miesiąca na pewno zużyjemy kilka. Dlatego szacuje się, że miesięczny koszt wyniesie więc minimum 30 złotych, roczny 360. Po 40 latach uzbiera się 14 400 złotych. Oczywiście ceny maszynek w każdej chwili mogą wzrosną, a to podniesie ogólny koszt tego typu depilacji.

Depilacja depilatorem elektrycznym

Depilatory elektryczny to urządzenie, które ma gwarantować gładką skórę na min. 2 tygodnie. Im więcej pęset w depilatorze tym golenie powinno być skuteczniejsze. Tego typu depilacja jest bolesna, lecz włoski odrastają dopiero po kilku tygodniach. Niestety na skórze mogą występować podrażnienia, a depilacja depilatorem zajmuje mnóstwo czasu. W dodatku włoski po zabiegu mogą wrastać w skórę.

Ostateczna cena:

Dobry depilator kosztuje około 1000 – 1500 złotych. Teoretycznie kupuje się go na całe życie, ale w praktyce takie urządzenie wystarcza maksymalnie na 10 lat. Dlatego w ciągu 40 lat na usuwanie włosów depilatorem wydamy minimum 6000 zł. W praktyce urządzenie może jednak sprawiać problemy i trzeba będzie je wymienić wcześniej, a znacząco zwiększy koszt tego typu depilacji.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa to jedna z najpopularniejszych metod całkowitego usunięcia nadmiernego owłosienia. Wykonuje ją profesjonalista za pomocą specjalnego sprzętu. W naszym salonie wykorzystujemy medyczny laser w technologii Elos. Więcej na ten temat przeczytacie w poprzednich wpisach. Dziś skupmy się kosztach zabiegu.

Ostateczna cena:

Wydaje się, że depilacja laserowa to najdroższa z metod usuwania owłosienia, ale czy faktycznie tak jest? Koszt pojedynczego zabiegu faktycznie jest wyższy niż w przypadku innych metod. Jednak w ostateczności zabieg wychodzi o wiele taniej. Jak to możliwe?
Skupmy się na depilacji nóg – koszt jednego zabiegu wynosi ok. 800 zł. Po skończonej serii trwale usuniemy wszystkie włosy. Trudno oszacować, ile dokładnie trzeba będzie wykonać zabiegów u konkretnej osoby – najczęściej 3-6. W efekcie koszt całkowitej depilacji nóg waha się 2400-4800 zł. Trzeba jednak pamiętać, że  po skończonej serii zyskamy spokój na zawsze. Nogi to również najdroższy obszar. W przypadku równie popularnych pach cena całej serii wyniesie ok. 1000 zł